Aktualności

Marka “Gorzów Przystań” – quo vadis?

Prezydent miasta Jacek Wójcicki przedstawił projekt uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego uchylającą uchwałę w sprawie Długoterminowej Strategii Zarządzania Marką Gorzów.

Chce uchylenia, gdyż jak czytamy w uzasadnieniu uchwały “cykl życia marki GORZÓW PRZYSTAŃ w dużej mierze spełnił rolę i zakończył się”.

Problem marki Gorzów Przystań był i jest inny. Strategia nie była i tym bardziej nie jest przez prezydenta wdrażana. Strategia może nie doskonała. Z pewnością wymagająca ewaluacji. Ale strategia marki to coś, co powinno być realizowane przez nawet dziesięciolecia. To coś ponadczasowego.

Strategia marki powinna opierać się na walorach charakterystycznych i je podkreślać, eksponować, budować tożsamość mieszkańców. W tym zakresie marka Gorzów Przystań jest trafna, podkreślając swoje położenie przy rzece.

Prezydent Jacek Wójcicki popełnia jednak podstawowy błąd. Chce połączenia trzech strategii w jednym!
Tak wygląda w rzeczywistości opracowanie przedstawione Radzie Miasta w listopadzie ubiegłego roku.
Występuje tam kilka elementów świadczących o tym, że doszło w nim do pomieszania z poplątaniem.

Raz, że budować i pozycjonować markę należy w perspektywie ok. 50 lat, a nie 5. W tym czasie to co najwyżej można w nosie podubać, na taki czas buduje się plan operacyjny.

Dwa, oparcie strategii marki o edukację uważam za chybiony. To, że edukacja wymaga gruntownych działań jest pewne i oczywiste. Tylko że w 2015 roku skończyła się dotychczasowa “Strategia rozwoju gorzowskiej oświaty w latach 2011-2015” i nic w jej miejsce nie powstało. Ani porządnej ewaluacji, diagnozy – za to 3 w 1:

  • strategia marki,
  • strategia rozwoju miasta,
  • strategia (sektorowa) oświaty.

Bez diagnozy. Bez konsultacji. Po cichu.

O strategii rozwoju miasta innym razem, bo tutaj sprawa jest znacznie poważniejsza.

Panie prezydencie Jacku Wójcicki – od strategii marki ważniejsze na dzień dzisiejszy jest podjęcie działań nad opracowaniem STRATEGII ROZWOJU MIASTA.

Jakby ktoś pytał – to NIE JEST TO SAMO.

Ciekawe co na to radni, którzy uchwalali 7 lat temu uchwałę m.in. Grażyna WojciechowskaKrystyna SibińskaTomasz GierczakArtur RadzińskiGrażyna ĆwiklińskaMirosław Rawa, Jerzy Sobolewski, ale także co prawda poza RM – Robert Surowiec?